Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości

Mówiono, żeś jest „pawiem i papugą…”
Byłaś samotna i przez świat wzgardzona,
Gdy w niewolę skazano Cię długą.
Ty zmartwychwstałaś, Polsko Odrodzona!

W 93. Rocznicę obchodów Narodowego Święta Niepodległości mieszkańcy gminy Wolin tłumnie zebrali się w murach Publicznego Gimnazjum, by upamiętnić rocznicę odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego.
Odzyskanie przez Polskę Niepodległości było procesem stopniowym i wybór 11 listopada jest dość arbitralny. Uzasadnieniem może być zbiegnięcie się wydarzeń w Polsce z końcem I wojny światowej na świecie. Tego samego dnia miała miejsce kapitulacja Niemiec na froncie zachodnim. Rada Regencyjna przekazuje władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, który tym samym zostaje Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich.

Wydarzenia te, w sposób niezwykle ciekawy, młodzież gimnazjalna przekazała w formie barwnej lekcji historii. Otwarcia akademii dokonał Burmistrz Wolina – Eugeniusz Jasiewicz. Podziękował organizatorom za przygotowanie uroczystości, podkreślając jednocześnie powód wyboru miejsca. To w Publicznym Gimnazjum w Wolinie, zdaniem pana burmistrza, jest bardzo zdolna młodzież, która miała sprostać wyzwaniu i w szczególny sposób opowiedzieć o wydarzeniach sprzed 93 lat.
Swoją obecnością, poza gospodarzem – Burmistrzem Wolina wraz z małżonką - uroczystość uświetnili: jego zastępca - Ryszard Mróz wraz z małżonką, Sekretarz – Stanisław Łaszcz, Przewodniczący Rady Miejskiej – Jan Frankowski, Prezes Wolińskiego Towarzystwa Oświatowego - dr Włodzimierz Zasadzki, dyrektor muzeum – Ryszard Banaszkiewicz, sołtysi wolińskich sołectw wraz z przewodniczącym Franciszkiem Jamrożkiem, dyrektorzy szkół gminy Wolin, Prezes ZNP – Dorota Golonka, Przewodnicząca Rady Rodziców Publicznego Gimnazjum w Wolinie – Marzena Sumińska, przedstawiciele Związku Sybiraków oraz Związku Emerytów i Rencistów, nauczyciele Publicznego Gimnazjum w Wolinie, a także mieszkańcy gminy.
Prowadzący akademię – Aleksandra Tkacz (uczennica klasy IIID), Szymon Romaniuk (uczeń klasy IIIA) oraz Paweł Jarmuł (uczeń klasy IIB) w niezwykle fascynujący sposób opowiedzieli zebranym o drodze, jaką przeszła Polska od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję do wydarzeń roku 1918. Wypowiedź uczniów wzbogacona była filmem ilustrującym wydarzenia z tamtego okresu. W dalszej części zaprezentowano utwory liryczne, które nierozerwalnie związane są z tamy czasem. Wiersze recytowali: Apolonia Borzęcka, Paweł Paluch, Dawid Midura, Konrad Sklenarz, Eryk Bieługa, Wiktoria Fiedorowicz, Magdalena Frąszczak, Gabriela, Szymańska oraz Kamil Noworolnik, który jednocześnie w doskonały sposób odtworzył głos Naczelnego Dowódcy Wojsk Polskich – Józefa Piłsudskiego.

Nie tylko literatura, ale także piosenka przypomina nam o wydarzeniach z roku 1918, o czym nie zapomniano podczas uroczystości. Marszowym krokiem przenieśliśmy się w czasy Legionistów, słuchając utworów wykonanych przez chór „Wolinianki” pod dyrekcją Juliana Romanowskiego oraz chór dziewcząt z gimnazjum pod opieką Dobromira Strzelczyka.

Odbiór całości i stworzenie atmosfery narodowego święta nie byłyby możliwe, gdyby nie odpowiednia dekoracja, nad przygotowaniem której pracowała pani Danuta Zwierzyńska.
Dzień 11 listopada, to niewątpliwie ten, kiedy w szczególny sposób mówi się o patriotyzmie i symbolach narodowych. Biało-czerwone barwy gościły tego dnia wszędzie, także na odświętnych strojach uczestników akademii, których udekorowano przepięknymi kotylionami, a wręczane gościom biało-czerwone róże – dopełniły patriotyczną atmosferę.

Na zakończenie Burmistrz złożył podziękowania za przygotowanie uroczystości pani Joannie Wojtczak – Dyrektorowi Publicznego Gimnazjum w Wolinie, przekazując do szkolnej biblioteki książkę opisującą historię Polski. Pani Dyrektor podziękowała natomiast młodzieży za ich zaangażowanie i udział w uroczystym apelu, a przede wszystkim Zespołowi Humanistycznemu, tu szczególnie: pani Gabrieli Hengielskiej, Gabrieli Rajtak i pani Irenie Wolińskiej za bezpośredni wkład w przygotowanie tego niezwykłego wydarzenia. Kończąc swoje przemówienie, pani dyrektor zaprosiła wszystkich zebranych na słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców Publicznego Gimnazjum w Wolinie.

Agnieszka Rybacka

Administrator dnia listopad 15 2011 19:03:16 · Drukuj