Obchody rocznicy zdobycia Wolina

4 maja na cmentarzu komunalnym odbyły się gminne obchody 67. rocznicy zdobycia Wolina przez wojska polskie i radzieckie.

Delegacje szkół, władz gminnych oraz wolińskich instytucji złożyły kwiaty pod pomnikiem poległych żołnierzy.

Na uroczystości licznie stawili się uczniowie i nauczyciele gimnazjum. Wiązankę kwiatów w imieniu naszej placówki złożyli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

Krwawe walki o Wyspę Wolin rozpoczęły 5 marca 1945 roku, kiedy to grupa czołgów 2. Gwardyjskiej Armii Pancernej 1. Frontu Białoruskiego wdarła się do Wolina. Dwa z nich zostały przez broniący wyspy Wehrmacht spalone, pozostałe wyparto z miasta. Zarówno żołnierze Armii Czerwonej jak Wojska Polskiego wielokrotnie próbowali w wielu miejscach zdobyć przyczółki na wyspie. Jednak dopiero około południa 2 maja 2. Front Białoruski dokonał przełamania frontu na Wyspę Wolin i uderzył z ogromną siłą na miasto Wolin. Już po kilku godzinach radzieckim oddziałom powiodła się próba przeprawy z Gogolic koło Wzgórza Wisielców. Stworzono przyczółek mostowy.

2Wieczorem tego samego dnia Wzgórze Wisielców zostało ponownie odbite przy wsparciu krążownika „Lützow”, który oddał na odcinku walki 250 strzałów ze swoich 28 cm armat. Meldunek sztabowy 2. Frontu Białoruskiego z pola walki z 2 maja 1945 godz. 23.50 wyglądał następująco: „19. Armia sforsowała Dziwne przy pomocy oddziałów 134. Korpusu Strzeleckiego. Wieczorem walczyła ona na następujących odcinkach: 313. Dywizja Strzelecka zajęła Jarzębowo i walczyła po zachodniej stronie Korzęcina na północy Starego Unina. 310. Dywizja Strzelecka walczyła prawym skrzydłem o stację kolejową we wschodniej części Wolina, a także na południowo-zachodnim odcinku miasta.

Odpartych zostało 11 kontrataków. Jednostki 4. Armii Powietrznej wykonały 157 lotów nocnych i zniszczyły oddziały i sprzęt wroga na obszarze Świnoujścia. Zostało zrzuconych 14 ton bomb. Na manewry bojowe wpływały niekorzystne warunki pogodowe.” W ciągu dnia 4 maja Rosjanie wprowadzili do walki czołgi, przy czym jedynie jeden mógł zostać zniszczony przez stacjonującą koło Płocina w okolicach Mokrzyckich Wzgórz 8,8 cm baterię dział przeciwlotniczych. Część żołnierzy z I batalionu 1. Pułku Interwencyjnego walcząca w Wolinie została 4 maja otoczona podczas walki w pobliżu stacji kolejowej. Po ciężkich walkach ulicznych udało im się przedostać na Mokrzyckie Wzgórza silnie bombardowane przez radzieckie samoloty. Na trasie marszu żołnierzy radzieckich w kierunku Międzyzdroje-Świnoujście leżała miejscowość Płocin, która został zdobyta 4 maja, również 4 maja w wyniku bombardowania i ostrzałów z czołgów zdobyty został Dargobądz. Międzyzdroje zdobyte zostały, jako ostatnia miejscowość powiatu kamieńskiego 5 maja 1945 roku.

6 maja1945 roku będący na pełnym morzu w drodze do Kopenhagi generał major piechoty Heinrich Wittkopf, głównodowodzący obroną Wyspy Wolin wydał ostatni rozkaz do współwalczących z Wolina, rozkaz o zakończeniu walk na Wyspie Wolin.

Marian Klasik

za www.wolin.pl