Nasi uczniowie promowali gminę Wolin

Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Wolinie 21 marca 2009 roku wzięli udział w niezwykłym wojewódzkim konkursie „Zachodniopomorskie w zmysłach”, który odbywa się co roku w Szczecinie w ramach Szkolnej Giełdy Turystycznej „Przygoda”. W tym roku odbyła się dziesiąta edycja konkursu, w którym nasi gimnazjaliści otrzymali wyróżnienie za zajęcie V miejsca na 24, bowiem tylu było uczestników.

Impreza ta organizowana przez Forum Turystyki Regionów w Szczecinie, to swoiste prezentacje turystyczne i festiwal kultur w wykonaniu dzieci i młodzieży. W trakcie „Przygody” uczniowie prezentują swoją miejscowość, gminę lub wybrany kraj, oddziałując na zmysły u odwiedzających (smak, węch, słuch, wzrok). A wszystko to ma charakter konkursowy i koncentruje się wokół dwóch motywów: „Regiony Polski” oraz „Kraje świata”. Pierwszy z modułów adresowany jest do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, drugi – do uczniów szkół podstawowych.

Uczniowie gimnazjum starali się w jak najbardziej atrakcyjny sposób zaprezentować innym Wolin – jego historię oraz atrakcje turystyczne w formie stoiska wystawienniczego wystylizowanego na mini skansen osady wczesnośredniowiecznej. Siedmioosobowa drużyna, w skład której weszli: Joanna Panciuchin (II A), Sandra Skiba (III A), Justyna Dziduch (III A), Natalia Kowalczyk (III C), Damian Brykalski (III A), Przemysław Paczkowski (III A) oraz Sebastian Woliński (III F) w oryginalnych słowiańskich strojach entuzjastycznie zachęcała do odwiedzenia naszej miejscowości. Uczniowie opowiadali o dziejach Wolina w średniowieczu, o życiu Słowian, ich rzemiosłach i sztuce oraz o atrakcjach przyrodniczych wyspy Wolin. Ustną prezentację wzbogacali pokazem haftowania, tkania krajek, pisma runicznego. Odwiedzający nasze stoisko mogli obejrzeć wikińske i słowiańskie: namiot, tron, ławy, stoły uzbrojenie, ubiór kobiecy i męski oraz przepiękne fotografie współczesnego Wolina. Goście mieli też okazję spróbować staropolskiego jadła i napoju, czyli chleba ze smalcem i aromatycznej herbaty ziołowej. Promocja Wolina i okolic polegała też na rozdawaniu folderów reklamujących woliński Skansen , Muzeum Regionalne im. A. Kaubego, Gminę Wolin. Podczas wystawy oglądano multimedialną prezentację dotyczącą Festiwalu Słowian i Wikingów, warsztatów archeologii eksperymentalnej dla młodzieży organizowanych w wolińskim skansenie w ramach projektów historycznych oraz słuchano wczesnośredniowiecznych melodii.

Ponieważ konkurs odwołuje się do trzech dziedzin aktywności ludzkiej: edukacji, twórczości i przedsiębiorczości, nasi uczniowie z pasją zgłębiali tradycje, kulturę, historię i geografię naszego regionu, by w jak najbardziej atrakcyjny sposób zaprezentować swoją małą ojczyznę innym. Młodzi ludzie stali się ambasadorami Wolina, znawcami okolic, obyczajów, kulinariów. Udział uczniów Publicznego Gimnazjum w Wolinie w Szkolnej Giełdzie Turystycznej nie byłby możliwy bez sponsorów. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie serdecznie dziękują Burmistrzowi Miasta i Gminy Wolin, panu Eugeniuszowi Jasiewiczowi za hojność i życzliwe wsparcie naszej inicjatywy, Stowarzyszeniu Centrum Słowian i Wikingów Wolin – Jomsborg - Vineta za udostępnienie rekwizytów i materiałów reklamowych, dyrektorowi Muzeum Regionalnego w Wolinie za wypożyczenie rekwizytów i materiałów promocyjnych, PHU Piekarni Cukierni Błachnio w Wolinie za pyszny chleb, pani kierownik MOK-u w Wolinie – Ewie Grzybowskiej za materiały promocyjne, paniom Ewie Stochniałek, Marii Lemzie za przepyszny smalec, pani Ewie Cieślik - właścicielce sklepu „Dakota” za wypożyczenie rekwizytów oraz pani Emilii Wolińskiej za pomoc w przygotowaniu stoiska.
Irena Wolińska

Administrator dnia marzec 26 2009 22:27:52 · Drukuj