Publiczne Gimnazjum w Wolinie
Dyrekcja i sekretariat
Dyrektor
Joanna Wojtczak

Zastępca dyrektora
Beata Aniśkiewicz-Pociask

Kierownik administracyjno-gospodarczy
Sylwia Tomków
Plan lekcji
Plan lekcji na drugi semestr
Dokumenty szkolne
Pliki do pobrania
Zajęcia dodatkowe
Oferta zajęć pozalekcyjnych
Grono pedagogiczne
Lista nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Wolinie
Nawigacja
Strona Główna
Szukaj

Filmoteka gimnazjalna
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Wkrótce
Dzwonki
8.00 - 8.45
8.50 - 9.35
9.40 - 10.25
10.30 - 11.15
11.20 - 12.05
12.15 - 13.00
13.15 - 14.00
14.05 - 14.50
Pogoda
POGODA NA DZIŚ
kliknij, żeby powiększyć mapkę
Odsłony strony
Informacje bieżące
OGŁOSZENIA

Zapraszam na nową stronę internetową naszego gimnazjum.


Za chwilę nastąpi automatyczne przekierowanie na stronę www.gimnazjum.wolin.pl

Wolińscy gimnazjaliści z wizytą u zachodnich sąsiadów
NaukaDnia 30 listopada b.r. uczniowie Publicznego Gimnazjum w Wolinie wraz z opiekunami odwiedzili partnerskie miasto Usedom. Swoją wizytę, grupa gimnazjalistów, rozpoczęła od wizyty w miejscowej szkole podstawowej. Tu, dzięki uprzejmości pani dyrektor, zwiedzili szkołę i nowoczesną halę sportową. Podpatrywali zajęcia, gdzie wspólnie z niemieckimi uczniami czytali świąteczne wiersze, czy sprawdzali swoje umiejętności na lekcjach matematyki. Uwieńczeniem spotkania było wspólne zdjęcie i przekazanie świątecznych, własnoręcznie robionych przez uczniów i nauczycieli naszego gimnazjum, ozdób bożonarodzeniowych.
Wizyta w Usedom, to żywa lekcja historii. Uczniowie bardzo dokładnie przygotowali się do tego wyjazdu wyszukując informacji na temat miejsc wartych obejrzenia. Na rynku, obok ratusza, górujący późnogotycki kościół Najświętszej Marii Panny, przyciągnął zwiedzających. We wnętrzach kościoła odnaleźli późnośredniowieczną płytę nagrobkową książęcej pary Racibora i Przemysławy, którzy założyli pod Usedom klasztor Grobe. Młodzi przewodnicy pięknie nazywali cechy neogotyckiego wyposażenia.
Na zachodnich obrzeżach miasta, przy drodze w kierunku Karnin, uczniowie obejrzeli Anklamer Tor (Brama Anklam), która była częścią średniowiecznych fortyfikacji. W jej dolnej części znajduje się zakończony ostrołukiem przejazd.
Zwiedzając Usedom nie mogliśmy ominąć wzgórza zamkowego. To tu w 1128 roku został wzniesiony zamek Wendish, siedziba książąt Pomorza Zachodniego. Do dziś nic się z niego nie zachowało. Na wzgórzu, gdzie kiedyś górował nad osadą zamek, wznosi się obecnie krzyż upamiętniający działalność na tym obszarze biskupa Ottona z Bambergu oraz przyjęcie chrztu przez mieszkańców tych terenów.

Kolejnym etapem była wizyta w oddalonym 5 km od Usedom – Stolpe. Tu uczniowie poznali historię niezwykłego zamku, którego wygląd zmieniał się wraz ze zmianami, jakie zachodziły przez wieki. Od średniowiecza przez renesans do czasów obecnych. Jego pierwszym założycielem był Dietrich von Schwerin, który osiadł na włościach Stolpe i tym samym stał się założycielem linii Schwerinów w Stolpe. Te niezwykle ciekawe dzieje zamku przedstawił zwiedzającym prof. Günter Mlynski.
Wolińscy gimnazjaliści mogli również obejrzeć Wielką Mapę Księstwa Pomorskiego autorstwa niemieckiego kartografa Eilhardusa Lubinusa, która jest darem miasta Wolin.
Wpis do księgi i pamiątkowe zdjęcie to ostatni punkt wizyty u naszych, jakże gościnnych, zachodnich sąsiadów. Pełni wrażeń i ciekawych przeżyć wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Administrator dnia listopad 30 2012 20:33:47 · Drukuj
Odliczamy
Testy gimnazjalne

Pracownie komputerowe dla szkół
Projekt współfinansowany przez

Internetowe centra informacji multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych
Helpline.org.pl
helpline.org.pl
Moje gimnazjum
www.moje-egimnazjum.pl


Stronę monitoruje stat24

Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.

BlueStone Theme Design by: Fuzed Themes
307,420 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie