Żywa lekcja historii w wolińskim gimnazjum

W ramach gminnych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie Publicznego Gimnazjum w Wolinie zaprezentowali historyczny montaż słowno-muzyczny pt. „Naród, który myśli o przyszłości, musi znać i szanować przeszłość”.

Młodzież, chcąc jak najwierniej odtworzyć posiedzenie Sejmu Czteroletniego i zaprzysiężenie króla S.A. Poniatowskiego, ubrana była w barwne stroje charakterystyczne dla epoki oświecenia. Na tle scenografii przedstawiającej warszawskie kamieniczki i ulice rozgrywały się poszczególne sceny związane z uchwaleniem pierwszej polskiej konstytucji. Inscenizację uświetniły okolicznościowe pieśni i patriotyczne wiersze. Dostojny polonez tańczony pod koniec przedstawienia wprowadził nastrój nostalgii i wzruszenia.

Uczniowie w swoim programie nawiązali również do historii mniej odległej, w której brała czynny udział najstarsza część naszego społeczeństwa. Dominowało w nim hasło: Bóg, Honor, Ojczyzna.
Gimnazjaliści swoim występem wykazali patriotyczną postawę, dając przepiękną lekcję historii i możliwość wspólnego świętowania całej lokalnej społeczności. Odbiór występu był niezwykle żywy- nie zabrakło łez, wzruszenia, zadumy i refleksji. Wysiłek młodych ludzi został doceniony przez publiczność, która swe zadowolenie wyraziła długimi owacjami, a pan Burmistrz złożył na ręce pani Dyrektor Joanny Wojtczak podziękowania za tak piękną i wzruszającą lekcję historii, tym razem przeprowadzoną przez uczniów.

Agnieszka Romaniuk
Beata Podhajska