Publiczne Gimnazjum w Wolinie
Dyrekcja i sekretariat
Dyrektor
Joanna Wojtczak

Zastępca dyrektora
Beata Aniśkiewicz-Pociask

Kierownik administracyjno-gospodarczy
Sylwia Tomków
Plan lekcji
Plan lekcji na drugi semestr
Dokumenty szkolne
Pliki do pobrania
Zajęcia dodatkowe
Oferta zajęć pozalekcyjnych
Grono pedagogiczne
Lista nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Wolinie
Nawigacja
Strona Główna
Szukaj

Filmoteka gimnazjalna
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Wkrótce
Dzwonki
8.00 - 8.45
8.50 - 9.35
9.40 - 10.25
10.30 - 11.15
11.20 - 12.05
12.15 - 13.00
13.15 - 14.00
14.05 - 14.50
Pogoda
POGODA NA DZIŚ
kliknij, żeby powiększyć mapkę
Odsłony strony
Informacje bieżące
OGŁOSZENIA

Zapraszam na nową stronę internetową naszego gimnazjum.


Za chwilę nastąpi automatyczne przekierowanie na stronę www.gimnazjum.wolin.pl

Obchody 65. rocznicy wyzwolenia Wolina
Imprezy i uroczystości


źródło: http://wolin.pl


4 maja 2010 roku na Cmentarzu Komunalnym w Wolinie odbyła się uroczystość obchodów 65. rocznicy wyzwolenia naszego miasta. W uroczystości udział wzięła bardzo licznie zgromadzona młodzież i dzieci z wolińskich szkół i przedszkoli, kombatanci, sybiracy, przedstawiciele stowarzyszeń społecznych oraz dyrektorzy i pracownicy jednostek podporządkowanych oraz mieszkańcy z Burmistrzem Wolina p. Eugeniuszem Jasiewiczem, jego zastępcą p. Ryszardem Mrozem i Sekretarzem Gminy p. Stanisławem Łaszczem.Uroczystość rozpoczęta została przywitaniem wszystkich przybyłych gości po czym zaśpiewano Hymn Polski. Wierszem Pani Krystyny Gierszewskiej – Dubik o Wolinie (poniżej zamieszczamy pełny tekst) swoje przemówienie rozpoczął Burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz. Następnie Dyrektor Muzeum im. Andrzeja Kaubego Pan Ryszard Banaszkiewicz przedstawił historię toczących się 65 lat temu walk o Wolin (w załączniku opis walk). Ksiądz wikary Paweł Kasprzyk ze zgromadzonymi odmówił modlitwę za zmarłych a następnie uroczyście złożono wieńce i kwiaty na grobach żołnierzy poległych w 1945 roku. Na koniec Burmistrz Wolina podziękował obecnym za przybycie i uczestniczenie w tej podniosłej uroczystości.
Przemówienie Dyrektora Muzeum w Wolinie p. Ryszarda Banaszkiewicza na uroczystości obchodów 65. Rocznicy Walk o Wolin

Po śmierci ostatniego władcy Księstwa Pomorskiego Bogusława XIV w 1637 roku, po 170 letnim okresie przynależności Wolina do Szwecji, po podległości ziemi Wolińskiej i samego Wolina państwu pruskiemu a potem III Rzeszy przez około 190 lat, nadszedł okres końcowych działań II Wojny Światowej.

Po porażkach Armii Niemieckiej na wschodzie, po utracie przez nią Wału Pomorskiego, utracie jakże ważnego strategicznie dla cofającej się armii niemieckiej – Kołobrzegu, przyszedł czas walki o ostatnie skrawki historycznych ziem polskich na zachodzie.
Wraz z 2 Frontem Białoruskim, i wchodzącymi w jej skład jednostkami Wojska Polskiego, II Wojna Światowa dotarła do Wolina w marcu 1945 roku. Miasto miało być zdobyte w ramach operacji nazwanej „Frontem Dziwnowskim”. Po opanowaniu Stargardu, część 2 Gwardyjskiej Armii Pancernej 2 Frontu Białoruskiego gen. Żukowa skierowała się na Nowogard i dalej do granic powiatu kamieńskiego. Ta złożona z dużej liczby czołgów grupa pancerna stanęła 4 marca 1945 roku o godzinie 18.00 na granicy powiatu kamieńskiego.
Jeden z kierunków natarcia rosyjskich kolumn pancernych prowadzony był na osi drogi wojewódzkiej 111 Golczewo – Wysoka Kamieńska – Parłówko – Wolin. Walczące oddziały pancerne oraz oddziały 3 Armii Uderzeniowej wdarły się po raz pierwszy do Wolina 6 marca 1945 roku, jednak nie były w stanie utrzymać miasta na dłużej. Czołgi i piechurzy zostali wyparci przez wojska 2 Fortecznego Pułku Alarmowego, dowodzonego z zamku Apenburg (koło Dargobądza) przez Korvettenkapitana Williego Jahna, komendanta 3 Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej Marynarki Wojennej w Międzyzdrojach.

Nocą 6 marca 1945 roku, w celu uniemożliwienia ponownego wejścia wojsk rosyjskich do Wolina, Niemcy wysadzają most na Dziwnie. Zadanie wykonuje grupa płetwonurków niemieckiej marynarki wojennej. Dokładny opis tej operacji, w formie pamiętnika oficera dowodzącego akcją, znajduje się w naszym Muzeum Regionalnym, gdzie można się zapoznać z tymi wspomnieniami, a także z makietą Wolina i zdjęciami, przedstawiającymi miasto w marcu 1945 roku. (4 kwietnia 1945 roku most kolejowy i drogowy zostały zniszczone doszczętnie przez niemiecką marynarkę wojenną).

Wobec tak niekorzystnej sytuacji (brak możliwości wdarcia się do miasta grup szturmowych), po kilku nieudanych próbach Rosjanie rezygnują ze zdobycia miasta szturmem. Zajmują pozycje obronne i rozpoczynają jego ciągły ostrzał, m.in. z tzw. Organów Stalina, czyli popularnych katiusz.

Niemcy, aby nie pozwolić Rosjanom na umocnienie stanowisk obronnych prowadzili ostrzał ich pozycji przez stacjonujący tu pluton dział przeciwlotniczych z 2 Fortecznego Pułku Alarmowego pod dowództwem Unterlejtnanta Dietricha Willuhna. Dysponowali czterolufowym działem 4 i 2 cm na lawecie, które każdej nocy zmieniało miejsce postoju. W okolicy Mokrzycy Małej stacjonowała bateria dział przeciwlotniczych, która swoim zasięgiem zdolna była razić okopane wojska rosyjskie na lądzie stałym, od wschodniej strony rzeki Dziwnej, w celu uniemożliwienia podjęcia przez nich ponownego szturmu na miasto.

Przełom w walkach nastąpił 2 maja 1945 roku, już po upadku Berlina. Około południa 2 maja 1945 roku wojska 2 Frontu Białoruskiego przełamały front na Dziwnej i z ogromną siłą uderzyły na miasto. Już po kilku godzinach rosyjskim oddziałom powiodła się próba przeprawy z Gogolic na teren Wzgórza Wisielców. Jednak wieczorem tego samego dnia Wzgórze to zostało ponownie odbite przez Niemców, przy wsparciu artyleryjskim krążownika „Lützow”, który oddał na tym odcinku walki 250 salw ze swoich 280 mm armat.
3 maja nacierające oddziały, przy wsparciu artylerii i samolotów bojowych, ponownie zaatakowały Wolin zdobywając rejon Wzgórza Wisielców. Przeprowadzone kontrataki niemieckie nie powiodły się. Rozpoczęto wycofywanie ich wojsk. Wieczorem, 3 maja, palący się Wolin został ostatecznie przez Niemców utracony. Aby dokonać dzieła zniszczenia miasta, krążownik „Lützow” ponownie oddał 54 salwy artylerii ze swych dział, tym razem w nie bronione miasto. Rankiem 4 maja Rosjanie przeprowadzili atak pancerny na miasto tracąc jedynie jeden czołg, który został zniszczony przez stacjonującą koło Płocina, w okolicach Mokrzyckich Wzgórz, baterię dział przeciwlotniczych 88 mm. Resztka żołnierzy niemieckich z I batalionu 1 Pułku Interwencyjnego, który bronił Wolina, została 4 maja okrążona i wzięta do niewoli w pobliżu stacji kolejowej. Pozostałe wojska niemieckie wycofywały się do Międzyzdrojów, atakowane przez lotnictwo rosyjskie. Artyleria niemiecka odpowiadała wprawdzie na ataki Rosjan, ale nie mogła zatrzymać już rozpoczętej ofensywy .
5 maja 1945 roku Rosjanie zajęli Międzyzdroje. W tym czasie trwała ewakuacja resztek wojsk niemieckich drogą morską m.in. z portu i redy Świnoujście, Heringsdorf/Bansin oraz Łunowa i okolic Lubiewa. W sumie Niemcom udało się ewakuować około 15 tysięcy żołnierzy i marynarzy do Kopenhagi i Glücksburga koło Flensburga. Tego samego dnia (5 maja 1945) Armia Czerwona zdobywa Świnoujście. Kapitulację złożył dowódca 233 Oddziału Dział Przeciwlotniczych Marynarki Wojennej Korvetkapitan Löwe. Zajęciem wysp Wolin i Uznam zakończyła się operacja bojowa 2. Frontu Białoruskiego.

Oto fragmenty meldunku o przebiegu walki nr 00167 sztabu 2. Frontu Białoruskiego z 5 maja 1945 roku godz. 23.50:
„3) 19. Armia kontynuowała atak na Wyspę Wolin i Uznam przy pomocy części 134. Korpusu Strzeleckiego. Zajęła ona Świnoujście i osiągnęła wieczorem, na odcinku Dziwnów - Świnoujście, całkowicie wybrzeże Zatoki Pomorskiej. 2. Armia Uderzeniowa kontynuowała atak, zajęła przy pomocy części 116. Korpusu Strzeleckiego północno-zachodnią cześć Wyspy Uznam i osiągnęła wybrzeże na odcinku Ahlbeck-Peenemunde. Przy pomocy oddziałów z 108. Korpusu Strzeleckiego zakończyła wieczorem oczyszczanie wysp Rügen i Hiddensee.
5) Według dotychczasowych danych 5 maja 1945 roku poległo 900 żołnierzy i oficerów przeciwnika i zostały zniszczone 22 działa. Do niewoli trafiło 4.662 żołnierzy, zdobyto 215 dział różnego kalibru, 24 samoloty (w większości niesprawne), 58 łodzi i parowców, 2 lokomotywy, 200 wagonów, 70 platform, 37 magazynów ze sprzętem i amunicją. Wśród jeńców znajdował się kontradmirał Horstmann, szef Oddziału Mobilizacji Szczecińskiego Okręgu Wojskowego.”

6 maja1945 roku generał major kawalerii Heinrich Wittkopf, ostatni dowódca obrony Wolina, będąc na pełnym morzu, w trakcie ucieczki do Kopenhagi, wydał ostatni rozkaz kończący walki na Wyspie Wolin.
Wolin przeszedł pod jurysdykcję Komendanta Wojennego. Decyzją Konferencji poczdamskiej miasto przypadło Polsce, jako tzw. Ziemie Odzyskane. Już w 1945 roku utworzony został powiat woliński z siedzibą w Świnoujściu, który istniał do 31 grudnia 1972 roku. Sam Wolin był siedzibą gminy, a potem gromady. Bezpośrednio po Konferencji poczdamskiej, 2 sierpnia 1945, zgodnie z jej postanowieniami, władze polskie rozpoczęły wysiedlanie niemieckiej ludności z Wolina i okolic. Większa część ludności niemieckiej opuściła te tereny już przed nadciągającym frontem. Głównie wynikało to ze strachu przed zemstą Armii Czerwonej za zbrodnie niemieckie dokonane podczas II WŚ.

W wyniku działań wojennych Wolin został zniszczony w około 80 %, całe śródmieś¬cie zostało całkowicie zburzone. Z pożogi wojennej ocalały nieliczne fragmenty miasta, późnogotyckiego kościoła św. Miko¬łaja z barokową wieżą, kościoła św. Jerzego Wojciecha, ratusz, dworek mieszczański i kilka budynków okalających rynek.
Mimo do¬tkliwych zniszczeń miasto zaczęło się odradzać. Już w 1946 roku mieszkało tu 2369 osób. Odbudowano mosty na Dziwnej zburzone w czasie działań wojennych, port ry-backi, bazę rybołówstwa. W opar¬ciu o miejscowy przemysł drzewny odbu¬dowano całkowicie zniszczoną małą sto¬cznię rybacką i zbudowano dużą chłodnię rybną. Po ostatniej reformie administracyjnej w 1999 roku Wolin znalazł się w granicach powiatu kamieńskiego, jako jedna z sześciu gmin i stanowi 32,5% powierzchni powiatu.

Na podstawie materiałów z archiwum p. Mariana Klasika.

Administrator dnia maj 27 2010 23:42:20 · Drukuj
Odliczamy
Testy gimnazjalne

Pracownie komputerowe dla szkół
Projekt współfinansowany przez

Internetowe centra informacji multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych
Helpline.org.pl
helpline.org.pl
Moje gimnazjum
www.moje-egimnazjum.pl


Stronę monitoruje stat24

Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.

BlueStone Theme Design by: Fuzed Themes
307,576 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie