Koncert kolęd

Stało się już tradycją, że akcentujemy w naszej szkole nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Jasełka, przyozdobione sale lekcyjne, choinka na korytarzu, koncert kolęd przypominają nam o nadchodzącym dniu Narodzenia Pańskiego.

Wczoraj w sali gimnastycznej uczniowie wysłuchali najpiękniejszych kolęd i pieśni świątecznych, nie tylko polskich, ale i zagranicznych - niemieckich, włoskich, hiszpańskich, angielskich.

Pani konferansjer przybliżyła uczniom historię niektórych utworów. Opowiadała o tradycjach bożonarodzeniowych w innych krajach. Wyjaśniła też korzenie i znaczsenie polskich tradycji wigilijnych.

Skąd wzięła się choinka?

Zwyczaj ten zawędrował na ziemie polskie na przełomie XVIII/XIX wieku z Niemiec. Początkowo drzewko wieszano czubkiem ku dołowi. Dlaczego jednak iglaste drzewko jest symbolem święta chrześcijańskiego?

Tradycja ta wywodzi się z VIII w. Św. Bonifacy, nawracając na chrześcijaństwo pogańskich Franków, kazał ściąć olbrzymi dąb, któremu oddawano cześć. Upadający dąb zniszczył wszystkie pobliskie drzewa oprócz małej sosenki. Święty uznał to za znak niebios, a młode zielone drzewko za symbol Chrystusa i chrześcijaństwa.

Wolne miejsce przy stole wigilijnym

Dziś uważamy, że takie miejsce należy się osobie, która jest w podróży, zabłądziła, jest bezdomna. Wypada wtedy zaprosić do wieczerzy, by nikt tego wieczora nie spędził sam.

Kiedyś jednak wierzono, iż to szczególne miejsce zarezerwowane jest dla zmarłych, których dusze mogą być z nami przy wigilijnym stole.

Zwyczaj dawania prezentów

W Polsce prezenty przynosi św. Mikołaj. W dodatku dwa razy w roku - 6 grudnia do butów oraz 24 grudnia pod choinkę. Św. Mikołaj czasem nazywany jest Gwiazdorem.

Jak to wygląda w innych krajach?
W Hiszpanii nie obchodzi się uroczyście wieczoru wigilijnego. Dopiero 25 grudnia zjadany jest uroczysty posiłek. W hiszpańskich domach najważniejszym świętem jest święto Trzech Króli, które przypada 6 stycznia. Wtedy na stołach zjawia się "turrone", słodka potrawa zrobiona z miodu i migdałów. Zwyczaj obdarowywania się prezentami przeniesiono zaś na wigilię święta Trzech Króli. To właśnie Trzej Królowie dają prezenty grzecznym i niegrzecznym dzieciom. Prezenty są rozwieszane w skarpetkach lub chowane do butów.

W Rosji zamiast św. Mikołaja przychodzi Dziadek Mróz. Jego wizyta przypada na 1 stycznia.

Grecy składają sobie życzenia od Wigilii do Trzech Króli. W nocy 1 stycznia dzieci dostają prezenty od świętego Wasyla. W Nowy Rok podaje się specjalne ciasto z ukrytą złotą monetą. Kto ją znajdzie będzie miał szczęście w nadchodzącym roku.

Administrator dnia grudzień 21 2010 11:08:21 · Drukuj