Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

W piątek w naszej szkole odbył się apel z okazji 220 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Uczniowie pod kierunkiem pań Danuty Zwierzyńskiej, Ireny Wolińskiej i Gabrieli Rajtak postarali się przybliżyć nam to wydarzenie krótkim występem artystycznym. Wiktoria Fiedorowicz wspólnie z Pawłem Jarmułem poprowadzili apel, godnie zastępując swoich poprzedników z lat ubiegłych.

Utwory o charakterze patriotycznym wykonały m.in. Paulina Badalewska i Ola Tkacz. Jednym z ciekawszych elementów programu był polonez zaprezentowany przez uczniów klas pierwszych.

Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791roku. Była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją. Została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez sejm. Zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto, miała wyprzeć istniejącą anarchię, na rzecz monarchii konstytucyjnej.

Przyjęcie Konstytucji 3 maja sprowokowało wrogość sąsiadów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Podczas wojny w obronie konstytucji, Polska zdradzona przez swojego pruskiego sprzymierzeńca Fryderyka Wilhelma II została pokonana przez Imperium Rosyjskie Katarzyny Wielkiej, sprzymierzonej z konfederacją targowicką – spiskiem polskich magnatów przeciwnych reformom osłabiającym ich wpływy. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, przypominała o walce o niepodległość. Zdaniem dwóch współautorów, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja była "ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny".

Aniela Zubek

Administrator dnia maj 05 2011 22:58:49 · Drukuj