Wolin - miasto historii

"Wolin - miasto historii" tak brzmiała nazwa konkursu humanistycznego przeprowadzonego przez naszą szkołę dla uczniów szkół podstawowych gminy Wolin. Zawody odbyły się 3 czerwca 2011 roku. W konkursie udział wzięły dziesięcioosobowe drużyny z Wolina, Ładzina, Koniewa i Kołczewa.

kliknij w powyższe zdjęcie,
aby przejść do galerii fotografii "Wolin - miasto historii"

Szkoły do rywalizacji przystąpiły w następujących składach:
-Wolin (Eliza Hrondra, Asia Adamczewska, Mariusz Tałajkowski, Marcelina Woroniak, Magdalena Frąszczak, Patrycja Paliwoda, Krzysztof Rek, Agata Jędrzejczak, Aleksandra Marchlewska)
-Kołczewo (Marcelina Stemplewska, Patrycja Rymarkiewicz, Ania Garbala, Dawid Szyłejko, Kornelia Tryke, Małgorzata Majewska, sebastian Ostrowski, Adam Materka, Kacper Opatowski)
-Ładzin (Roksana Kowal, Sławomir Wiśniewski, Klaudia Baczyńska, Krystian Świątkiewicz, Milena Turowska, Adrian Rydzewski, Daria Zawisza, Wiktoria Drozd, Anna Radomska)
-Koniewo (Wiktoria Borkowska, wiktoria Włodarczyk, Ania Prymus, Klaudia Kałasiewicz, Klaudia Czuba- Kosior, Mateusz Szymcza, Kacper Burcon, Alicja Opasińska Paulina Kaznowska)

Konkurs miał charakter nie tylko zawodów, ale też promocji wiedzy o dziejach Wolina. Reprezentanci szkół podstawowych przybyli do wolińskiego gimnazjum już przed godziną ósmą. Cała impreza rozpoczęła się od prezentacji slajdów oraz filmu przygotowanego w ramach projektu edukacyjnego przez uczniów klasy IIb Publicznego Gimnazjum w Wolinie. Tematem filmu była historia naszego miasta oraz miejsca z tą historią związane.

Po projekcji szóstoklasiści zostali uroczyście powitani przez Panią dyrektor Joannę Wojtczak i zapoznani z harmonogramem zawodów. Przybyli na zawody uczniowie klas szóstych zostali oprowadzeni po gimnazjum – swojej przyszłej szkole.

Pełni wiedzy i uśmiechu wraz z opiekunami udali się do Muzeum Regionalnego im. A. Kaubego w Wolinie. Zobaczyli trzy odnowione i cztery zupełnie nowe sale a w nich wiele nowych eksponatów. Następnie udali się do sali konferencyjnej, gdzie spotkali się z dyrektorem muzeum Panem Ryszardem Banaszkiewiczem, który przybliżył im dzieje Wolina. Obejrzeli tam również mapę Księstwa Pomorskiego wykonana w 1618 roku na zlecenie Filipa II. Mapa wykonana, jak na tamte czasy, z niezwykłą starannością przedstawia również panoramę XVII – wiecznego Wolina.

Około godziny 9:30 uczestnicy konkursu udali się na Wyspę Ostrów Recławski gdzie miała odbyć się główna cześć imprezy. Zwiedzili skansen i zostali powitani przez zastępcę burmistrza Pana Ryszarda Mroza.

Konkurs składał się z następujących części:
-pisemnej (test wiedzy o historii Wolina, do którego przystąpiły po trzy osoby z każdej szkoły)
-artystycznej, plener malarski (rysowanie wybranej przez siebie części skansenu), rękodzieło (wykonywanie makatek z filcu), garncarstwo ( wykonywanie naczyń, figurek z gliny) po jednej osobie do każdej z artystycznych konkurencji.
Podczas trwania testu i części artystycznej odbywały się zawody sportowe. Uczniowie zmagali się z zabawami swoich rówieśników sprzed tysiąca lat. Po trzy osoby z każdej drużyny walczyły w następujących konkurencjach: wyścig na szczudłach, wyławianie jabłek za pomocą ust, rzut cebulą do kosza, szukanie bursztynów w piasku, przeciąganie liny oraz strzelanie z łuku. Po zakończeniu zmagań uczniowie mogli udać się na zasłużony poczęstunek a jury zajęło się oceną prac i przyznaniem punktów. Wyniki każdej konkurencji zapisane były na tablicy punktowej. Około godziny dwunastej wszyscy zebrali się na głównym placu aby usłyszeć wyniki.

Bezkonkurencyjna okazała się szkoła w Kołczewie, która zdeklasowała rywali 34 punktami. Miejsce drugie z wynikiem 25 pkt. zajęła drużyna z Wolina, a ex aequo miejsce trzecie Ładzin i Koniewo uzyskując 22 pkt. Specjalną nagrodę ufundowaną przez burmistrza za zajęcie pierwszego miejsca w części pisemnej zdobyła Marcelina Woroniak z Wolina zdobywając 21 pkt. na 23 możliwe.

Organizatorami konkursu był zespół nauczycieli humanistów wolińskiego gimnazjum: Pani Gabriela Rajtak, Pani Gabriela Hengielska, Pani Agnieszka Romaniuk, Pani Irena Wolińska, Pani Maria Gródecka, Pan Radosław Kaliciuk, Pan Dariusz Felisiak.
Całą imprezę prowadziła Pani Danuta Zwierzyńska, która rozbawiała wszystkich do łez.
Prace plastyczne oceniał Pan Daniel Strzelczyk.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy w progi naszej szkoły w roku szkolnym 2011/ 2012.

Marlena Laskowska

Administrator dnia czerwiec 05 2011 21:37:27 · Drukuj